Ako začať s chovom prepelice
Začať s chovom Japonských prepelíc môže každý. Prepelice si možno kúpiť od chovateľa alebo sa do liahnutie prepelíc v liahni môžete pustiť sami. Množstvo chovaných prepelíc sa odvíja od spotreby vajec v rodine. Na jedného človeka sa udávajú 2 až 3 prepeličie vajcia na deň. Jedna nosná prepelica znesie každý deň cca jedno vajce. Pre domácich chov prepelíc sa využíva klietka na prepelice alebo voliéra.
Domáce chov prepelíc na znášku vajec
Sliepky (prepelice) spoznáte podľa svetlo hnedého perie s čiernymi škvrnami na krku a na hrudi. Na rozdiel od kohútika (prepelice), ktorý je charakteristický hnedo hrdzavým perím na krku a prsiach. Prepelica japonská je síce najmenším druhom domácej hydiny, ale čo sa týka produkcie vajec, je najvýkonnejší. Prepelice delíme na dva druhy, nosnú a mäsovú. Nosná prepelica sa využíva na znášku vajec. Prepelica mäsová je šľachtená, môže nabrať až dvojnásobné hmotnosti ako prepelica nosná, a je preto využívaná predovšetkým na mäso.
Sliepky pôvodného nosného typu majú hmotnosť 150-180 g. Dospievajú asi v 6 týždňoch a zvyčajne začínajú znášať vajcia v päťdesiatom dni svojho života. V prvom roku života by mala prepelica zniesť 300 vajec.
Sliepky prepelice mäsového typu váži 280-300 g. Pohlavné dospelosti dosahujú asi v 8 týždni a za rok sú schopné vyprodukovať až 250 vajec. Prepelica japonská žije približne 2 až 2,5 roka.
Kŕmenie a napájanie prepelíc
Pre chov prepelíc je dôležitá kvalitná výživa a čistá voda. Kŕmenie si buď môžete kúpiť vo forme kŕmnej zmesi alebo možno prepelice kŕmiť domáce stravou. Je však dôležité, aby strava bola bohatá na bielkoviny, vitamíny a minerály. Nevyvážená strava sa prejaví na znáške vajec. Hlavnou zložkou domáce potravy sú obilniny (pšenica, ovos, proso, cirok, pohánka). Aby mali prepelice dostatočný príjem bielkovín, pridávame im do zmesi múčku z lucerny, rozomletý hrach, tvaroh alebo vajce na tvrdo. Pre lepšiu kondíciu prepeliciam podávame zeleninu (ďatelina, šalát, špenát, mrkvy, listy púpavy). V zimnom období sa do zmesi dodáva viac semien (slnečnicové, ľanové, repkové), aby prepelice mali energiu.
Prepeličie vajcia
Prepelica japonská znáša asi 5x menšie vajcia ako sliepky. Škrupinky môžu mať rôznu farbu, od bielej až po hnedú s modrými kriedovými škvrnami. Ich škrupina je veľmi tenká a krehká. Vajcia priemerne váži asi 10 g, to je približne 8% telesnej hmotnosti prepelice. Vajcia by sa mala uskladňovať v teplote do 15 ° C najdlhšie 3 týždne alebo v chladničke až 3 mesiace.
SÚVISIACI TOVAR